Medya

"Yerel Yönetimlerde Halkla İlişkiler" sempozyumu başladı

Yayınlanma Medya

Sempozyumun "Yerel Yönetimlerde Halkla İlişkilerin Geleceği" başlıklı üçüncü oturumuna, Prof. Dr. Filiz Balta Peltekoğlu başkanlık edecek. Üçüncü oturumun konuşmacıları ise, Doç. Dr. Musa Eken, Yrd. Doç. Dr. Pınar Eraslan Yayınoğlu ve Fügen Toksü… Sempozyumun kapanış ve değerlendirme konuşmasını Prof. Dr. Zerrin Toprak Karaman yapacak.

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Haberler/HaberDetay.html?HaberId=19563

İngilizler Misafirpervermiş!

Yayınlanma Medya

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Filiz B. Peltekoğlu da ülke ya da ürün, hangi konuda olursa olsun, öncelikle markanın tanımlanması ve konumlandırılması gerektiğine dikkat çekiyor. Anholt Nation Brand İndex raporunu değerlendiren Prof. Dr. Peltekoğlu, "Türkiye' nin ulusal marka olarak değerinin istenen düzeyde olmaması, kusurları ve eksikleriyle yüz yüze gelmesine zemin hazırlarken, itibar yönetiminin zafiyetini de vurguluyor" yorumunu yapıyor.

Prof.Dr. Peltekoğlu, yapılan araştırmada belirlenen kriterlerin, ülkelerin gelişmişlik düzeyleri ile ilgili göstergeler olmasının, gelişmiş ülkelerin üst sıraları paylaşması sonucunu yarattığının altını çiziyor. Araştırmada belirlenen kriterler bağlamında, 25 bin kişiye yöneltilen, "Hangi ülkelerden arkadaş edinmek ya da hangi ülkelere seyahat etmek istersiniz ?" gibi soruların yanıtlarının gelişmiş ülkeler adına olumlu olmasını, bu ülkelerin bilinirlik oranı ile açıklayan Prof.Dr. Peltekoğlu, "Zira yapılan araştırma sonucunda, İngilizlerin, Türklerden daha misafirperver çıkmasının başka biçimde açıklanması pek mümkün değil. Türkiye' nin markalaşma sürecinde başarıya giden yol, Türkiye Cumhuriyeti' nin ilk kurulduğu yıllarda olduğu gibi, tutarlı iç ve dış politika izlenmesinden ve tüm kurumlarıyla ülke kimliğini yansıtan bir stratejinin izlenmesinden geçiyor" diyor. Bu stratejinin, sadece tanıtım uzmanlarıyla değil, iç ve dış politikanın yönünü tayin eden kurmaylar, ülke itibarı üzerindeki etkilerinin bilincinde olan medya çalışanları ve konularında kendilerini kanıtlamış iletişim uzmanlarının da yer aldığı geniş tabanlı bir ekiple oluşturulabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Peltekoğlu, "Aksi halde, eksikleri göz ardı ederek gerçekleştirilecek bir tanıtımın, itibarlı markanın anahtarı olması beklenemez" ifadesini kullanıyor.

 

Eylül 2007, Activeline Aylık İş, Siyaset ve Ekonomi Dergisi, Sayfa 48

KOBİ ve Halkla İlişkiler

Yayınlanma Medya

Halkla ilişkilere duyulan gereksinim, ilk başta işletmenin büyüklüğü ile doğru orantılı olarak hizmeti yerine getirecek halkla ilişkiler görevlisinin istihdam edilmesi ya da birimin oluşturulması veya danışman firmalardan destek alınması biçiminde somutlaşacaktır. Önemli olan kavramları doğru tanımlayabilmek ve iletişimcilerin desteğine gerçekten inanmaktır.

En açık ve özet şekilde "Kurumların amaçları üzerine yapılanan stratejik iletişim yönetimi" olarak tanımlıyor Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla ilişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Filiz Balta Peltekoğlu halkla ilişkileri. Büyük ölçekli sanayi kuruluşlarının pazarlama faaliyetleri arasında farklı ve önemli bir yeri olan halkla ilişkiler, kurumsal kimliğin imajının yükseltilmesi ya da kriz dönemlerinde sağlam tutulabilmesinde, ürün bazlı düşünüldüğünde ise satışların artırılmasında önemli rol üstleniyor. Televizyonlarda ya da basında yer alan haberlerde, büyük sanayi kuruluşlarının bu yönde gerçekleştirdiği birçok halkla ilişkiler çalış.masına rastlamak mümkün. Örneğin bir yardım kampanyası, bir kutlama, açılış ya da yeni çıkan bir ürünün lansman toplantısı ... Peki bu tür etkinlikleri sadece holdingler mi yapar? KOBi'ler için halkla ilişkiler çok uzak bir pazarlama .faaliyeti mi? Halkla ilişkiler KOBİ'lerin karşılayamayacağı yüksek maliyetli bir çaba mı? Tüm bu soruları Filiz Balta Peltekoğlu'na yönelttik.

 

Ocak 2007, Sektörel Tanıtım Dergisi

Devamını Oku...

İletişimden çıkarılacak çok ders var

Yayınlanma Medya

Halkla ilişkilerin sadece küçük ve belirli bir gruba hizmet eden bir sektör olarak algılandığı günler çok gerilerde kaldı. Günümüzün sürekli değişen iş ortamında halkla ilişkiler, bütünleşik pazarlamanın olduğu kadar yönetim biliminin de ayrılmaz bir parçası.Özetle kurumlar, paydaşları üzerinde olumlu bir etki bırakmak için artık iletişimin gücünün daha çok farkında. Halkla ilişkiler alanı da bilimsel çalışmalardan beslenerek hızla gelişiyor.

 

Haziran 2007, Platin Aylık İş ve Ekonomi Dergisi, Sayfa 174

Devamını Oku...

Halkla İlişkiler "İmajı Kara Dönüştüren Tılsım"

Yayınlanma Medya

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı, Galatasaray ve Kültür Üniversitesi lisans, yüksek lisans ve doktora hocası Prof. Filiz Balta Peltekoğlu, halkla ilişkiler konusunda sorularımızı yanıtladı..

 

Goldnews Dergisi, Ağustos 2006, Sayı 157, Sayfa 110-112

Devamını Oku...

 

Özgürlük için gökyüzünü satın almanıza gerek yok.

Ruhunuzu satmayın yeter.

 

Nelson Mandela