Bugün Günlerden Yine Küçük Prens Yine Sokrates

Yayınlanma Güncel

Bugün yine Antoine de Saint –Exuperi'nin "Küçük Prensi"ni ve Platon'un "Sokrates'in Savunması"nı hatırladım .

Kimsesiz gezegende buyruk verme aşkıyla yanıp tutuşan kral, günün her anını kendi servetini sayarak geçiren iş adamı, ama onlara karşın farklı gezegende bile olsa gülünü koruma gayreti içinde olan Küçük Prens. O küçük ama yüreği büyük Prens. İşte bu yüzden dövmeden hoşlanmasam da insanların bedenlerinde Küçük Prens'i kalıcı hale getirmelerinin nedenlerini anlayabiliyorum.

Sokrates ise yüzyılların ahlak ve onur dersidir insanlığa. Gençleri kötü yola sevk ettiği iddiasıyla yargılanan ama kaçmayı reddeden, yurttaşı olduğu Atina yargıçlarının adaletine inanan ve mevcut yasalarla savunma hakkını kullanmakta ısrarlı olan Sokrates. O, yüzyıllar sonra itibarı iade edilen Sokrates.

Soner Yalçın'ın  "Kılıçdaroğlu'da Çalıyor" başlıklı yazısını okuyunca yine Küçük Prens'i ve yine Sokrates'in Savunması'nı hatırladım. "ne çok kirlendik/kirletildik diyor ve ekliyor sayın Soner Yalçın, "artık kimseye sağcı ya da solcu diye bakmıyorum; fikir namuslusu mu, vicdanlı mı, ahlaklı mı kişilikli mi? Ölçüm artık bu insani değerler" sonra yine devam ediyor; "Bu ülkede ahlak iktidar olsun..." Katılıyorum, hatta tüm evrende "ahlak iktidar olsun." Ve bugün eleştirilen her şeye meşruiyet kazandıranlar da iktidarlardan uzak kalsın.

Zira biz iletişimin en çok da yönetilmesi boyutuyla ilgilenenler biliriz ki "sosyal sorumluluk" atılacak adımların doğuracağı sonuçları düşünmeyi gerektirir. Yoksa, rüzgar arkanızdayken yelken hızla yol alabilir, hele bir de konu dönemsel şöhret, gerisi teferruatsa.

31.01.2014

Tags: Küçük Prens Sosyal Sorumluluk Sokrates

 

Özgürlük için gökyüzünü satın almanıza gerek yok.

Ruhunuzu satmayın yeter.

 

Nelson Mandela